Australský ovčák

Australský ovčák je skvělé všestranné pracovní plemeno a výborný rodinný společník, ale pouze za předpokladu, že žije v aktivní rodině. Australský ovčák je velmi inteligentní, energický pracovní pes se silně vyvinutým smyslem pro pasení a hlídání. Vůči cizím lidem může být rezervovaný, ale bez známek agrese. 


Historie

Historie plemene Australský ovčák je nejasná, stejně jako důvod pro jeho zavádějící název. To, co je známo je, že se plemeno vyvíjelo koncem 19. století a začátkem 20. století na západě Spojených států amerických. Jeho původním posláním bylo pasení a ochrana koní a dobytka na rozsáhlých, vzdálených pastvinách a následné shánění zvířat na farmy. Po mnoho generací byli psi šlechtěni tak, aby zvládali těžkou práci po celý den, byli schopni snášet rozmary počasí, byli rychlí a vytrvalí, inteligentní a poslušní. Důraz byl kladen hlavně na vlastnosti psů a vzhled nebyl prioritou. Díky tomu je dneska australský ovčák pes, který se vyskytuje v mnoha barevných variantách a je obdařen obrovskou dávkou energie a vytrvalosti a neobyčejnou inteligencí.

Chování a temperament

Aussi má velkou výdrž a je dychtivý potěšit svého pána a splnit jeho příkazy. Výborně reaguje na výcvik vedený pomocí pozitivní motivace a odměn. Denně potřebuje půl hodiny až hodinu psychické a fyzické stimulace, aby vybil svůj temperament, zaměstnal mysl a nezačal se nudit. Pokud se nudí, může být australský ovčák velmi destruktivní nebo uštěkaný. Stejně jako jiná ovčácká plemena vyniká v mnoha psích sportech, zejména v pastevectví, agility, frisbee a flyballu.

Vzhled

Australský ovčák je středně velký, harmonický stavěný pes. Toto plemeno má středně dlouhou srst s podsadou a vyznačuje se velkou rozmanitostí barev. Mezi nejtypičtější patří modrá merle (blue merle), červená merle(red merle), černá trikolora(black tri) nebo červená trikolora( red tri) a to v kombinaci s bílou nebo bez ní. Hlava je poměrově vyvážená vzhledem k tělu. Oči mají mandlový tvar a mohou být v různých barvách. Trojúhelníkové uši jsou vysoko nasazené. Hrudník má dobře vyvinutá žebra. Ocas může být přirozeně dlouhý, krátký nebo kupírovaný. Plemeno má kohoutkovou výšku 46-58 cm a v dospělosti dosahuje váhy 18-28 kg.

Péče a životní podmínky

Australský ovčák může žít i ve městech, pokud má zajištěn každodenní dostatek pohybu. Ideální bude dům s dobře oplocenou zahradou. Ausík velmi miluje svou rodinu a vyhledává společnost lidí. Přestože je fyzicky schopen žít celoročně venku, je pro něj lidský kontakt tak důležitý, že je nevhodné nechávat ho celý den osamoceného na zahradě. Australský ovčák má silné pastevecké instinkty a honí vše, co se hýbe. Měli byste se ujistit, že máte pevný, neporušený plot, který pes nemůže přeskočit nebo podhrabat. Vzhledem ke svému původnímu poslání mají Australáci silně vyvinuté pastevecké instinkty a neodolatelnou touhu shánět "stádo" ať už to jsou ovce, králíci, veverky, děti nebo auta. Péče o srst je nenáročná, postačí pravidelné kartáčování jednou týdně.  


Použito z webu https://www.spokojenypes.cz/australsky-ovcak/